Najem urządzenia za granicą z podatkiem u źródła
Jeśli spółka wypłaca w Polsce kontrahentowi z innego kraju wynagrodzenie za usługi najmu lub dzierżawy urządzenia przemysłowego to musi pobrać zryczałtowaną daninę. I to niezależnie od miejsca zawarcia kontraktu i wykonania czynności.
Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników niemających miejsca siedziby ani zarządu na terytorium Polski, przychodów z tytułu m.in. należności za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, ustala się w wysokości 20 proc. przychodów.
Literalne brzmienie przywołanego przepisu prowadzi do wniosku, że swoim zakresem obejmuje on „użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego", co należy rozumieć jako przekazanie drugiej stronie na podstawie jakiegokolwiek tytułu prawnego (np. najem, użytkowanie, dzierżawa, leasing) wszelkich konstrukcji stanowiących zespół elementów technicznych, w tym także środków transportu.
Przykład:
Spółka A z siedzibą w Polsce, prowadząca działalność w zakresie budowy dróg i mostów, zawarła ze spółką B, która jest rezydentem Słowacji, umowę najmu dźwigu budowlanego. Dźwig został przetransportowany do Polski i w Polsce był użytkowany przez spółkę A na prowadzonych przez nią budowach.
Dyspozycja art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT obejmuje swym zakresem najem urządzeń dźwigowych (por. interpretację indywidualną DIS w Warszawie z 16...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta